Záblesková výbojka
může mít neomezenou životnost a sloužit Vám jak budete potřebovat. Je však třeba vědět o některých aspektech, které mají negativní vliv na její životnost.
- Výbojka není jenom zdroj světla, ale i značného
tepla. Takže ji lze "utavit/upéct" třeba rychlými opakovanými záblesky v uzavřeném prostoru. Například při nasazeném vlasovém reflektoru / komínku a přístroj je situován že svítí zhora dolu (například jako
horní světlo na table-top) a opakované snímání na otočném stole. Veškeré teplo pak prochází přes přístroj, který se může přehřát a vyžadovat pauzu. Výbojka se ale teplem, které má takto omezený rozptyl, pracuje ve zvyšující se teplotě a může tak dojít k jejímu utavení, nebo zkrácení životnosti. - Rychlé změny okolní teploty, kdy může dojít o orosení povrchu výbojky a při následném záblesku různorodému rozdělení tepla na povrchu výbojky = různé pnutí skla, což může skončit prasklinou.
- Prach a nečistoty a hlavně otisky prstů, které se při záblesku připečou na povrch výbojky. Toto pak opět bude způsobovat různé pnutí skla, což vede časem k propálení nebo prasknutí výbojky.
Samotná výměna výbojky
je docela jednoduchá věc při dodržení právného a hlavně bezpečného postupu:
Při výměně výbojky ponechte přístroj alespoň 30 minut odpojený ze sítě.
Nové výbojky se dotýkejte pouze přes přiložené rukavice, kvůli mastným otiskům.
Starou jemně, ale silně vytáhněte, případně jemným kýváním uvolěte.
Nová výbojka by měla být nasazena tak, aby vinutý drátek okolo výbojky se dotýkal kovové podpěry.
Pečlivě zkontrolujte správné zasunutí konektorů výbojky do patic!
A je to!